Zostań świadkiem Cudu Ognia!

05 doėwiadcz

Nagranie z tegorocznego zstąpienia Świętego Ognia!

Chwała Tobie Boże! 7 kwietnia 2018 roku Święty Ogień zszedł o godzinie 13:16 polskiego czasu! Prawosławna delegacja przetransportowała go do Polski. Dzięki temu płomień był obecny na nabożeństwach, które rozpoczęły się przed północą.

Święty Ogień to zjawisko znane nie tylko ze starych łacińskich, greckich i arabskich manuskryptów. To współczesny Cud, którego rokrocznie doświadczają tłumy pielgrzymów zebranych w Jerozolimie w prawosławną1 Wielką Sobotę ( w tym roku 7 kwietnia). Każdy kto kiedykolwiek uczestniczył w tym nabożeństwie, zostaje odmieniony na zawsze.

Prawosławni, którzy nie wybierają się do Ziemi Świętej, obserwują przebieg ceremonii Świętego Ognia w telewizji lub w Internecie. W krajach, w których większość mieszkańców jest wyznania prawosławnego, nabożeństwo jest transmitowane przez stacje telewizyjne. Warto dodać, że współcześnie Święty Ogień jest transportowany samolotami do wielu krajów. W tym roku po raz dziewiąty, prawosławna delegacja dostarczyła płomień do Polski kilka godzin po jego zejściu. Dzięki temu Święty Ogień był obecny na nabożeństwach paschalnych, które rozpoczęły się przed północą w prawosławnych cerkwiach w całej Polsce. W wielu cerkwiach na tę okazję przygotowano specjalne lampiony, w których wierni zabrali Święty Ogień do swoich domów.

Parafia Prawosławna Zaśnięcia Przenajświętszej Bogurodzicy w Bielsku Podlaskim

Parafia Prawosławna Zaśnięcia Przenajświętszej Bogurodzicy w Bielsku Podlaskim – znicze, w których wierni zabierali Święty Ogień do domów

 

Ciekawe linki:
-> Przebieg ceremonii

-> Podstawowe informacje o Cudzie Ognia


Źródła

1Od IV w. do XVI w. cały świat chrześcijański włącznie z Kościołem Rzymskokatolickim obchodził Wielkanoc zgodnie z prawosławnym sposobem wyliczania tej daty ustanowionym podczas I Soboru Powszechnego w Nicei w 325 roku. Do dziś wszystkie starożytne kościoły apostolskie poza Kościołem Rzymskokatolickim świętują Wielkanoc w tradycyjnym terminie. Wikariusz Łacińskiego Pariarchy Jerozolimy dla Cypru O. dr Jerzy Kraj OFM pisze: „Dyskusję w sprawie celebracji Paschy zamknął w 325 r. I Sobór Nicejski podejmując decyzję, by Pascha była obchodzona w niedzielę po pierwszej pełni księżyca następującej po równonocy wiosennej oraz by jej data nie zbiegała się ze świętem żydowskim. Po wprowadzeniu w kościele katolickim reformy papieża Grzegorza XIII (1502–1585) utrzymano warunek wyznaczenia daty Wielkanocy na niedzielę po pierwszym nowiu wiosennym, pierwszy zaś, dotyczący rozbieżności dat paschy chrześcijańskiej i żydowskiej, pominięto. Kościół prawosławny odniósł się negatywnie do tej reformy i do dziś pozostał przy starym porządku kalendarzowym.”cyt. z: http://pl.radiovaticana.va/storico/2011/04/23/jerozolima_święty_ogień_w_paschalnych_liturgiach/pol-481261

Poprzednie wpisy