Remont Grobu Pańskiego zakończony

Odnowiony Grób Pański (fot. Times of Israel)

Po dziesięciu miesiącach prac ponownie udostępniono dla pielgrzymów Grób Pański.  Był to pierwszy od 200 lat remont tej małej budowli znajdującej się wewnątrz jerozolimskiej Bazyliki. Pielgrzymi z całego świata mogą znowu pochylić się nad kamieniem, na którym spoczęło ciało Jezusa Chrystusa i gdzie co roku w prawosławną[1] Wielką Sobotę odbywa się Cud Ognia.

Obecny Grób Pański został zbudowany w 1810 roku przez greckiego architekta Nikolaosa Komnenosa po pożarze, który strawił Bazylikę dwa lata wcześniej. Trzęsienia ziemi w roku 1927 i 1934 sprawiły, że budowla groziła zawaleniem. Dopiero w 1947 władze Brytyjskie wzmocniły Grób Pański tymczasowym stalowym stelażem.Decyzję o rozpoczęciu zeszłorocznego remontu podjęto na podstawie analizy dokonanej przez Politechnikę Narodową w Atenach na prośbę Prawosławnego Patriarchatu w Jerozolimie.

Wyjątkowym momentem prowadzonych prac remontowych było odsłonięcie kamienia, na którym spoczęło ciało Jezusa Chrystusa w Wielki Piątek. Od wielu wieków to miejsce jest przykryte  marmurową płytą i ostatnia szansa na ujrzenie tego miejsca była w 1810 roku.

Warto wspomnieć, że odrestaurowanie obiektu wsparli finansowo liderzy muzułmańskich społeczności: Król Jordanii Abullah II oraz Prezydent Palestyny Mahmud Abbas. Każdy z nich przeznaczył kwotę około 150 000 Euro.

ODKRYCIE

Podczas prac dokonano ważnego archeologicznego odkrycia. Do tej pory historycy zakładali, że dokonane przez muzułmanów w 1009 roku zburzenie Bazyliki Grobu Pańskiego było całkowite. Jednakże, w trakcie remontu odkryto wapienną płytę z wyżłobionym krzyżem, datowanym na IV wiek, czyli na czas kiedy Św. Konstantyn Wielki i Św. Helena wybudowali pierwszą chrześcijańską świątynie w tym miejscu.

Zobacz Video z ceremonii ponownego otwarcia Grobu Pańskiego (22 marca 2017)

ŹRÓDŁA:
http://en.radiovaticana.va/news/2017/03/24/archimandrite_aristovoulos_tells_of_restoration_of_edicule/1300861

http://www.pravoslavie.ru/english/102041.htm


[1] Od IV w. do XVI w. cały świat chrześcijański włącznie z Kościołem Rzymskokatolickim obchodził Wielkanoc zgodnie z prawosławnym sposobem wyliczania tej daty ustanowionym podczas I Soboru Powszechnego w Nicei w 325 roku. Do dziś wszystkie starożytne kościoły apostolskie poza Kościołem Rzymskokatolickim świętują Wielkanoc w tradycyjnym terminie. Wikariusz Łacińskiego Pariarchy Jerozolimy dla Cypru O. dr Jerzy Kraj OFM pisze: „Dyskusję w sprawie celebracji Paschy zamknął w 325 r. I Sobór Nicejski podejmując decyzję, by Pascha była obchodzona w niedzielę po pierwszej pełni księżyca następującej po równonocy wiosennej oraz by jej data nie zbiegała się ze świętem żydowskim. Po wprowadzeniu w kościele katolickim reformy papieża Grzegorza XIII (1502–1585) utrzymano warunek wyznaczenia daty Wielkanocy na niedzielę po pierwszym nowiu wiosennym, pierwszy zaś, dotyczący rozbieżności dat paschy chrześcijańskiej i żydowskiej, pominięto. Kościół prawosławny odniósł się negatywnie do tej reformy i do dziś pozostał przy starym porządku kalendarzowym.”cyt. z: http://pl.radiovaticana.va/storico/2011/04/23/jerozolima_%C5%9Bwi%C4%99ty_ogie%C5%84_w_paschalnych_liturgiach/pol-481261

 

Poprzednie wpisy